
Te sočne mesne piroške so prva stvar, ki jo turistom svetujemo, da poskusijo v Permski regiji v bližini Urala. Lahko pa jih pripravite, kjer koli že ste.
- Spremljajte naše vsebine prek inovativne ruske storitve Telegram! Vsi naši najnovejši in najbolj aktualni članki bodo prispeli naravnost na vaš pametni telefon!
Območje Urala je znano po ostrih, mrzlih zimah in celinskem podnebju. Tradicionalno so tam pripravljali meso, goste juhe in hranljive piroške. Ena najbolj izjemnih jedi so posikunčiki.
Posikunčiki so stara jed uralske kuhinje, predvsem Permske in severozahodne Sverdlovske regije. To ime so dobile majhne ocvrte piroške, katerih velikost je približno enaka slastnemu mastnemu cmoku. Narejene so iz nekvašenega testa in ocvrte v veliki količini olja.
Ključna stvar, ki loči posikunčiki od drugih pirošk, je neverjetno sočen nadev. V mnogih pogledih so zaradi te pomembne lastnosti in načina priprave podobni čeburekam.
Ime posikunčiki izvira iz ruskega glagola “sicat'” (“brizgati”) – ker piroške brizgajo sok, ko ugriznete vanje. Posekunčiki jim pravijo tudi zaradi ruskega glagola “seč” (“narezati/nasekati”), ker je nadev zanje na drobno sesekljan in ne zmlet v mlinčku za meso. Toda ne glede na etimologijo je priljubljenost teh majhnih prisrčnih pirošk že dolgo presegla meje njihove zgodovinske domovine in se razširila na druge ruske regije.
Nadev je sestavljen iz jagnjetine, govedine ali svinjine. Na splošno obstaja veliko različnih variant. Hkrati vam bodo v vsakem uralskem mestu ali vasi zagotovo povedali, da so njihovi posikunčiki najbolj pristna in pravilna različica, vsi drugi recepti pa so ponarejeni ali novi.
Nihče se ne spomni natančno, kdaj se je ta jed pojavila. Toda mnogi se spomnijo, da so njihove babice pogosto pripravljale te mini piroške. Domačini se spominjajo nenavadnega okusa svežega mletega mesa (pogosto divjih živali, na primer losov) iz otroštva, vendar si mnogi prebivalci Rusije sploh ne morejo predstavljati, kaj je to.
Moj recept predlaga, da to jed pripravimo z mletim mesom iz lokalne trgovine. To nam bo vzelo približno štiri ure.
Sestavine (za osem porcij):
Olga Brovkina
Za testo:
- 600-700 g moke
- 250 ml mleka
- 1 jajce
- 1 čajna žlička soli
- 1 žlica sladkorja
Za nadev:
- 600 g mletega mesa (svinjina in govedina)
- 1 čebula
- 1 čajna žlička soli
- 1/2 čajne žličke črnega popra
- 200 ml vode
- Rastlinsko olje za cvrtje
Priprava:
1. Za začetek pripravimo testo, saj mora počivati 30 minut, preden ga lahko uporabimo. Jajca zmešamo s sladkorjem in soljo. Dobro premešamo.Olga Brovkina
2. Tej masi postopoma dodajamo toplo mleko in ponovno premešamo.Olga Brovkina
3. Masi po delih dodajamo moko in z rokami previdno in natančno gnetemo testo, dokler se ne spremeni v elastično kroglo. Gnetemo vsaj 10 minut, nato pa položimo v vrečko ter spravimo v hladilnik za 20-30 minut.Olga Brovkina
4. Medtem ko testo počiva, bomo pripravili nadev. Čebulo narežemo na majhne kocke, nato dodamo mleto meso.Olga Brovkina
5. Meso začinimo s soljo in poprom. Dobro premešamo. Dodamo malo vode. Mleto meso naj po konsistenci spominja na gosto kislo smetano, vendar ne sme biti tekoče. Upoštevajte, da mora biti mleto meso sočno, da je v posikunčikih tudi nekaj bistre juhe. Med pripravo se mleto meso postopoma zgosti, zato po potrebi mletemu mesu dodamo vodo in solimo po okusu.Olga Brovkina
6. Testo razvaljamo in razrežemo na 28-30 kosov. Vsakega zvijemo v manjšo žemljico, nato pa jo razvaljamo v premer 10 cm. Na polovico razvaljane žemljice položimo 1 žlico nadeva in pokrijemo z drugo polovico.Olga Brovkina
7. Dobro pritisnemo z vilicami na eni strani, da juha med cvrtjem ne uhaja.Olga Brovkina
8. Vsak posikunčik pražimo na vsaki strani 2-3 minute do zlato rjave barve.Olga Brovkina
9. Posikunčiki so pripravljeni za postrežbo na praznični mizi.Olga Brovkina
10. Dober tek!Olga Brovkina
Vir: SI.RBTH.com